Import VFK verze 6.0 do programu GEUS

V souvislosti s přechodem databáze ISKN na kódování UTF-8, který proběhl ve dnech 14. – 18. 4. 2022, došlo k úpravě exportu a importu VFK. Nově je umožněno pouze kódování UTF-8. Dosud používaná kódování již nebudou nadále podporována - více viz stránky ČÚZK.
 
Tedy od 18.4.2022 KP vydávají soubory VFK verze 6.0 v kódování UTF-8. Vzhledem k častým dotazům jsme připravili shrnutí, jak tato změna dopadá na uživatele programu GEUS.
 
1) UŽIVATELÉ AKTUÁLNÍ VERZE PROGRAMU GEUS 26.0:
Nové sestavení GEUS 26.0.3.342 je na tuto změnu připraveno, tedy uživatelé nejnovější verze GEUSu 26.0.3.342 nic řešit nemusí, program vše vyřeší za ně.
Doporučujeme si tedy nainstalovat nové sestavení GEUS 26.0.3.342. Pro podporu diakritiky (kódování UTF-8) a VFK verze 6.0, je potřeba instalovat program GEUS včetně GeusISKN (tj. během instalace ponechat zaškrtnutou volbu GeusISKN). Více informací o novém sestavení viz článek: Nové sestavení GEUS 26.0.3.342.
 
POZOR!!!! Zjistili jsme, že v GeusISKN verze 1.5.3 se neimportují všechny omezení a věcná břemena. Velice se omlouváme za komplikace! Pokud máte tuto verzi GeusISKN, oprava je dispozici ve formě opraveného EXE souboru:
1. Stáhněte si soubor "GeusISKN.exe" - ke stažení zde
2. Nahraďte jím stávající soubor, který naleznete na cestě, kde máte nainstalován GeusISKN (standartně "C:\GEUS\GeusISKN")
3. Spusťte import VFK z GEUSu a zkontrolujte, že máte správnou verzi programu GeusISKN. V otevřeném okně by se měl zobrazit GeusISKN 1.5.4.46.
 
2) UŽIVATELÉ STARŠÍ VERZE PROGRAMU GEUS 25.0 A NÍŽE:
Starší verze programu GEUS umí VFK soubor verze 6.0 naimportovat, ale nepodporují kódování UTF-8. Po importu nastane problém s diakritikou, např. ve funkci "GP-ISKN/ Parcely geometrického plánu". Níže naleznete návod, jak ve starších verzích programu postupovat.
  

IMPORT VFK 6.0 do programu GEUS 25.0 a níže:

Pro konverzi VFK získaného z KP použijte konverzní aplikaci ČÚZK - viz: https://konverzevfk.cuzk.cz/. Aplikace zkonvertuje VFK soubor do starého kódování ISO8859-2. Takto zkonvertovaný soubor lze poté naimportovat do starší verze GEUSu včetně diakritiky. 

      
    EXPORT VFK 6.0 z programu GEUS 25.0 a níže:
    VFK soubor se ze starší verze programu GEUS vyexportuje v kódování ISO8859-2 (tedy ve starší verzi VFK). Vyexportovaný VFK soubor je potřeba převést do kódování UTF-8. K tomu opět použijte konverzní aplikaci ČÚZK - viz: https://konverzevfk.cuzk.cz/. Katastru pak odevzdejte v rámci ZPMZ jen tento upravený soubor se správným názvem podle katastrální vyhlášky.