Odevzdávání PDF souborů na KP ve formátu PDF/A

V rámci novelizace Katastrální vyhlášky k 1.1.2023 vzniká geodetům povinnost od 1.7.2023 odevzdávat na KP dokumenty ve formátu PDF/A - viz nové znění bodu 18.3 přílohy vyhlášky:

Není-li stanoveno jinak, je datovým formátem souborů s výsledkem zeměměřických činností datový formát Portable Document Format for the Long-term Archiving (PDF/A).

Pro odevzdání GP je kromě formátu PDF/A vyžadována i minimální kompatibilita 1.7, z tohoto důvodu je třeba ve virtuální tiskárně nastavit formát tisku PDF/A-2a a vyšší.

Zda je soubor ve formátu PDF/A lze ověřit přes tento on-line validátor https://digi.nacr.cz/validatorPDF/.

Program GEUS sám o sobě soubory PDF nevytváří, pro tento účel se používá tisk z programu přes virtuální PDF tiskárny, které nejsou součástí instalace programu GEUS a je zapotřebí je do počítače získat a instalovat samostatně.

Soubory je nutné mít ve formátu PDF/A před spuštěním funkce podepisování v GEUSu.

Na trhu je velmi široký výběr řešení od free (zdarma) řešení po velmi komplexní řešení pro pokročilou práci s PDF soubory. Je na uživateli programu GEUS, které na trhu dostupné řešení si zvolí a případně zakoupí.

Abychom našim uživatelům ušetřili čas a námahu, některá řešení jsme podrobně otestovali. Zde je stručný návod k jejich použití tak, aby výsledný PDF soubor splňoval požadavky vyhlášky na formát PDF/A:

1) Free verze programu PDF Creator - tento program umí tisk do PDF/A při současném zachování PDF verze 1.7.  PDF Creator tisk do PDF/A umožňuje přes profily - viz obrázek:

PDFCreator_v5_male

Při instalaci Free verze je vhodné vypnout instalaci trial verze produktu PDF Architect, který pro funkci virtuální tiskárny není zapotřebí (během instalace tedy odškrtněte PDF Architect). Nakonec se instalace ještě snaží vnutit Avast, zde je třeba dát nesmyslné tlačítko "Pokles" místo zrušit. Instalaci lze stáhnout zde: free verze PDF Creator

2) Free verze programu Bullzip PDF Printer - free verze umožňuje převod do PDF/A při současném zachování PDF 1.7, ale upozorňujeme, že do dokumentu přiloží informaci o tom, že byl vytvořen v demo režimu.

Bullzip_male

Placenou verzi Bullzip PDF Printer jsme otestovali a můžeme doporučit - proces nákupu přes internet je v češtině a je jednoduchý a přehledný a cena odpovídá možnostem programu, je nutné koupit verzi Professional, jejíž cena začíná na 69 USD (trvalá licence). Případně ji lze zakoupit i přes naši firmu.

Kompletně v češtině lze také program zakoupit zde: nákup Bullzip PDF Printer

3) Ke konverzi do PDF/A lze také využít program pro hromadnou konverzi PDF souborů do PDF/A (a verze 1.7), který volně k dispozici poskytl p. Michal Večeře - viz stránky projektu. Aby konverze mohla proběhnout, je třeba mít nainstalovaný Ghostscript - viz pokyny k instalaci programu (strana 2-5). Konverzní program jsme vyzkoušeli a funguje dobře. 
 
4) Jako komplexní řešení pro vytváření a práci s PDF soubory můžeme doporučit produkt Foxit PDF Editor Pro. To je však již dražší řešení, jehož cena začíná na 98,- euro za 1 rok pro 1 jednoho uživatele. Pro běžné vytváření PDF/A souborů z programu GEUS však není tak dokonalé a komplexní řešení nezbytně nutné, záleží na dalších potřebách uživatele.
 
5) Placené verze programů Adobe Acrobat (nutná verze Pro) a ABBYY FineReader - tyto programy sice podle dokumentace umožňují převod do PDF/A, ale při našich testech ukládaly PDF/A ve verzi PDF/A-1b (což je dle vyhlášky nedostatečné, je vyžadována verze PDF 1.7 a vyšší) nebo PDF/A soubory nelze vytvářet přímo pomocí virtuální PDF tiskárny - tedy tyto programy k použití jako virtuální PDF tiskárny k programu GEUS nedoporučujeme.
 
6)  Další námi neotestovaná řešení jsou pdfxchange.czPDF/A Printer, eDocPrinter PDF Pro a mnoho dalších.