Nefunkční Stažení map z internetu (VFK) v GEUS 25.0.4.322

Na serverech ČÚZK došlo 18.8.2021 ke změně přístupové adresy k datům katastrální mapy ve formátu VFK - ISKN. Tato změna má vliv na některé funkce v aktuální verzi programu GEUS 25.0.4.322, konkrétně:

- "Soubor/ Stažení map z internetu.../ Typ mapy: VFK- měsíční aktualizace"

- "Soubor/ Stažení map z internetu.../ Typ mapy: Nezavedené GP (VFK - jen GPML)"

- "Soubor/ Import/ Načíst body z VFK..."  (tlačítka "Importovat z Internetu" a "Načíst body aktuálního výřezu z Internetu")

- načítání bodů na základě zapnutého přepínače "Doplnit body z Internetu (VFK aktualizace jednou měsíčně)" ve funkci "Soubor/ Import KM z DGN..."

 

Funkce hlásí chybu "Nepodařilo se stáhnout soubor"

stazeni_map_chyba.png

 

Dočasné řešení:

Mapy "VFK- měsíční aktualizace" lze ručně stáhnout přes odkaz na Zdroj dat ve funkci "Soubor/ Stažení map z internetu.../ " nebo přímo ze stránek ČÚZK zde: https://services.cuzk.cz/vfk/stavy/aktualni

Import VFK mapy pak provedte funkcí: "Soubor/ Import/ VFK..." - zadejte stažený soubor

Pokud potřebujete pouze body, pak pro import staženého VFK souboru použijte funkci: "Soubor/ Import/ Načíst body z VFK..."  (tlačítko "Soubor VFK") -  zadejte stažený soubor

 

Zjišťujeme podrobnosti, pravděpodobně bude nutná úprava programu. Vzhledem k dovoleným předpokládáme zapracování těchto změn a vydání nového sestavení programu GEUS 25.0 v týdnu 30.8.- 3.9.2021. Omlouváme se za způsobené komplikace.